Stosowanie środków do dezynfekcji rąk przez dzieci

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w związku z licznymi wątpliwościami i pytaniami, które dotyczyły stosowania płynów do dezynfekcji rąk przez dzieci, przekazuję oficjalne stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie.

GIS nie zaleca stosowania środków do dezynfekcji rąk przez dzieci, zwłaszcza do 6. roku życia. Wynika to z możliwości wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych, przede wszystkim reakcji uczuleniowych. Produkty biobójcze, z uwagi na swój skład chemiczny, nie są przeznaczone typowo dla dzieci.

W załączeniu przekazuję również najczęściej zadawane pytania związane z otwarciem przedszkoli. Zestaw pytań i odpowiedzi znajdą Państwo również na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja/otwarcie-przedszkoli-pytania-i-odpowiedzi.

Proszę o zapoznanie się z materiałem oraz o przekazanie go pracownikom Państwa placówki.

Z poważaniem

Dariusz Piontkowski

Minister Edukacji Narodowej